• thorpedominic-1.jpg
    PROGRAM

 

PROGRAM

 

TORSDAG 24 MAJ / THURSDAY MAY 24


KUNGSTORGET / HOTEL AVALON
18.00     ÖPPNING av Thomas MARTINSSON, Kommunalråd & ordf. Kulturnämnden. Joakim STAMPE, projektledare  &  Jonas         STAMPE, curator.

18.30    Valentin TORRENS (ES). F... Art.  
19.30    Nadia CAPITAINE (FR). Utan titel.
20.30    Liang DU (CN).  Unit.
21.30    Hortense GAUTHIER (FR). Utan titel.
22.30    Gustaf BROMS (SE). Utan titel.

FREDAG 25 MAJ  / FRIDAY MAY 25

KUNGSTORGET/KUNGSPORTSPLATSEN


12.00-14.30.    

    Ming ZHU (CN). Utan titel.
    Gustaf BROMS (SE). Utan titel.
    Liang DU (CN). Unit.
    Nadia CAPITAINE (FR). Utan titel.
    Monali MEHER (IN/NL). Balance.
    Joël HUBAUT (FR).  Utan titel.
    Léa LE BRICOMTE (FR). Utan titel.
    Dominic THORPE (IE). Utan titel.
    Marilyn ARSEM (US). Utan titel.
    Philippe BOISNARD (FR). Free safe zone.

MAGASINSGATAN 17 & 3
18.00    Dominic THORPE (IE). Utan titel.
18.45    Manuela CENTRONE (IT).  Vanitas.
19.30    Rainer PAGEL (DE/UK).  Stone Chat Dialogue.
20.15    Léa LE BRICOMTE (FR). Utan titel.
21.00    Omar GHAYATT (EG).  Gate 11.
21.45    HP PROCESS (FR). Utan titel.

 

LÖRDAG 26 MAJ  / SATURDAY MAY 26


BRUNNSPARKEN
12.00-14.00    
    Valentin TORRENS (ES). Spot the difference.
    Nadia CAPITAINE (FR). Utan titel.
    Gustaf BROMS (SE). Utan titel.  
    Philippe BOISNARD (FR). Our history.    
    Tanya MARS (CA). Rare Parity.
    Liang DU (CN). Utan titel.
    Rainer PAGEL (DE/UK). Be the Change - Break         the Ice.
    Manuela CENTRONE (IT). Pasta Madre.
14.00-15.00    
    international Live Action Studies
    
MAGASINSGATAN 17 & 3
18.00    Monali MEHER (IND). A dialogue with the water.
18.45    Gustaf BROMS (SE). Utan titel.
19.30    Ming ZHU, (CN). Utan titel.
20.15    Tanya MARS (CA). Heat.
21.00    Marilyn ARSEM (US). Utan titel.  
21.45    Joël HUBAUT (FR)


LA7 @ MARIESTAD / ONSDAG 30 MAJ/ WEDN. MAY 30
GÄSTHAMNEN  I MARIESTAD

11.00-22.00    
Marilyn ARSEM (US) • Tanya MARS (CA) • Liang DU (CN) • Ming ZHU (CN) • Joakim STAMPE (SE) • EKTA (SE) •
Chuyia CHIA (MY)


Zhu-MIng_vert_3